Tulevikus hambaravi ilma nõelteta?

São Paulos tehtud värske uuring leidis, et hambaravis võib tuimestamiseks kasutada nõelte asemel nõrka elektrivoolu. See meetod võiks säästa raha, vähendada ravimite kõrvaltoimeid, kontaminatsiooni ja infektsioone ning parandada patsientide ravisoostumust.

Teadlased uurisid võimalusi paiksete anesteetikumide manustamiseks ilma nõelteta. Leiti, et väike elektrivool iontoforeesi abil muutis ravimid tõhusamaks. Tuimestitena kasutati prilokaiini ja lidokaiini. Need seoti polümeeridega nii, et ravim kleepuks suu limaskestale ning seejärel rakendati iontoforeesi. Sel viisil ravimeid manustades on toime kiire ja kauakestev. Elektrivool parandas prilokaiini kudedesse jõudmist 12-kordselt.

Uurijate sõnul võiks niisugust metoodikat rakendada mitte ainult hambaravis, vaid ka muudes meditsiini valdkondades, näiteks onkoloogias. Teadlased plaanivad nüüd välja töötada spetsiaalse seadme suuõõnes kasutamiseks ja alustada sellega prekliinilisi katseid.

 

Cubayachi, C., Couto, R. O., de Gaitani, C. M., Pedrazzi, V., Freitas Od, Lopez RF et al. Needle-free buccal anesthesia using iontophoresis and amino amide salts combined in a mucoadhesive formulation. Colloids Surf B Biointerfaces 2015, Dec 1; 136: 1193–201. DOI: 10.1016/j.colsurfb.2015.11.005

 

Autor:

Piret Rospu