Soe naeratus on headuse keel, millest kõik aru saavad

Tervist edendaval projektil „Laste hammaste tervis” on seljataga järjekordne edukas aasta. On suisa väikese juubeli aasta, sest Eesti Hambaarstide Liit on seda Haigekassa rahastatud projekti vedanud juba viis tegusat aastat.

 

Projektitegevustega oleme jõudnud üle Eesti paljudesse lasteaedadesse, koolidesse ja terviseseminaridele. Oleme oma nõustamisboksi üles seadnud ka massiüritustele nagu SEB Maijooks, Tartu Kevadjooks, Narva Energiajooks, SEB Tallinna Maraton ning messile Laps ja Pere. Suutervise sõnumit jagasime kaubanduskeskustes ülemaailmsel suutervisepäeval 20. märtsil ja Euroopa suutervisepäeval 12. septembril ning loomaaias lastekaitsepäeval, 1. juunil. EHL tänab meeldiva koostöö eest aktiivseid TÜ hambaarstitudengeid ning meenetega toetamise eest suuhooldusvahendite tootjat Splat.

 

Projekti raames koostasime juhendmaterjali „Kaariese ennetamise meetmed lastel” ja salvestasime õppefilmid, kust leiab vihjeid, kuidas igaüks võiks lasteasutuses suutervisetundi läbi viia. Kõik seni toodetud materjalid on kättesaadavad veebis kiku.hambaarst.ee, millele lisaks avame uue aasta alguses veebilehe suukool.ee, kus suuterviseteemasid elanikkonnale võimalikult lihtsalt lahti seletatakse.

 

DSC00893Projekti „Laste hammaste tervis” meeskond on aasta-aastalt laienenud. Lisaks hambaarstidele, suuhügienistidele ja hambaraviõdedele osalevad meie tegevustes ka pereõed, maakondlikud tervisedendajad, toitumisnõustajad ja ämmaemandad.

Uuel aastal ongi plaanis sektoritevahelist koostööd veelgi tihendada ning õppematerjalide loomise ja lasteasutuste nõustamise kõrval tähelepanu alla võtta just lapseootel ja noored emad, kelle käes on reaalne võimalus üles kasvatada tervete hammastega laste põlvkond. Järgmisel aastal teeme koostöös Tartu Ülikooliga kliinilise uuringu, et kaardistada laste hammaste tervislik seis Eesti igas maakonnas.

 

Tervist edendava tegevuse eesmärk on tõsta inimeste võimet oma suutervist hoida ja parandada, näiteks vabanedes hambavaenulikest harjumustest. Lisaks inimeste teadlikkuse ja motivatsiooni kasvule peame mõjutama ka lapsi igapäevaselt ümbritsevat keskkonda, et neil üldse oleks võimalus tervislikuks valikuks. On tuntud tõsiasi, et preventsioon ühes tervisevaldkonnas aitab riskikäitumist vähendada ka teistes.

 

EHL kutsub kõiki hambaarste üles elanikkonna suutervist edendama. Me kõik oleme näiteks Hambakalendri või muu EHLi kontorist saadava abivahendi abil võimelised pidama suuterviseloengut töökohale lähimas või vähemalt oma laste õppeasutuses. Tasub tähele panna, et deklareerides annab selline tegevus ka pädevuspunkte.

 

 

 

Rohkem informatsiooni:

Meryli Tõeleid

Eesti Hambaarstide Liit

Tervisejuht

E-post: kiku@hambaarst.ee

Tel. 56 993 877

kiku.hambaarst.ee

suukool.ee