Rinnaga toitmine ja kaarieserisk

Rinnaga toitmine ja kaarieserisk

Kaariesehaiguse näol on tegemist samalaadse mikrofloora tasakaaluhäirega, nagu kõhulahtisuse puhul. Bestseller “Võluv soolestik” räägib selle teema seedetrakti alumise osa kohta üsna detailselt lahti ning pole põhjust kahelda, et loodusseadused toimivad ka suuõõnes.

Hambakaariest ehk hambasööbijat põhjustab sage süsivesikute manustamine, kus energiarikkad ained on hammastega kestvas kokkupuutes. Magades aga hambaid puhastav süljevoolus oluliselt väheneb või praktiliselt puudub ja nii põhjustab suhu jääv toit tõsiseid probleeme. Sellise suhkrurünnaku elavad üle ainult hapet tootvad ja taluvad mikroobid, mille tagajärjel muutub keskkond happeliseks ja söövitab hambast mineraalid välja. Järgnevat hambakoe lagunemise protsessi saab peatada ainult põhjust kõrvaldades ehk hambasõbralikult toituma hakates. Toidukorrad olgu regulaarsed, selgete pausidega nende vahel. Joogiks sobib kõige paremini puhas vesi. Hammaste harjamine vähendab küll bakterite arvu, kuid ei mõjuta  hamba pinnal tekkiva biokile hambavaenulikku “iseloomu”.

 

Hambaarstid ei väida, et rinnaga toitmine on kahjulik. Vastupidi, imetamine on igati loomulik ja näo-lõualuu normaalseks arenguks hädavajalik. Ka pole hambaarstid soovitanud rinnapiima asendada kunstliku toiduga, nagu rinnapiimanõustajad demagoogiliselt väidavad. Küll aga peab hambaarst mõistlikuks, et vedelikukaotuse puhul kustutataks ka beebi janu puhta veega. Lisaks sellele, et vesi on eluliselt vajalik, puhastab see ka suuõõnt.

 

Kui hambaarst võtab sõna rinnaga toitmise vastu, siis on selle eesmärgiks väikese ilmakodaniku suutervise kaitsmine. Üle ühe-aastase lapse öine sage imetamine kahjustab lapse hambaid, sest väga laktoosirikas rinnapiim jääb süljeerituse vähesuse tõttu hammastega kontakti terveks ööks. Tagajärjeks on kaariesehaigus ja ühel hetkel märkame suus vaid mustavaid hambakönte.

Väikelaste toitumise nõustajaid on meil raske ümber veenda, kuid loodetavasti usub noor ema fakti, et igal aastal on mõni rinnapiima “pimeusklik” ema sunnitud oma väikelapse tooma üldnarkoosis hambaravile. Muidugi on tegemist eranditega, keda on epidemioloogiliseks uuringuks vähe, kuid faktiliselt on need pisikesed õnnetud patsiendid Eestis olemas.