Pöördumine seoses SARS-CoV-2 levikuga

15. märtsil  kogunes erakorraliselt EHL juhatuse laiendatud koosolek, kus arutati seoses 12. märtsil EV valitsuse poolt välja kuulutatud eriolukorraga kaasnevat. Elukorralduse muutus puudutab otseselt ka meie eriala, sest valitsuskomisjon otsustas lõpetada tervishoiusüsteemis plaanilised vastuvõtud.

Eesti Hambaarstide Liidu juhatus toetab valitsuse ettepanekut SARS-CoV-2 leviku peatamiseks vajalikke sammude osas seda enam, et meil on puudus antud viirusesse nakatumise vältimiseks hädavajalikest kaitsevahendistest. Näiteks pole hambaraviasutustel hetkel võimalik osta viiruse eest kaitsvaid FFP2 standardile vastavaid respiraatoreid, sest meie vastuvõtul igapäevaselt kasutatavast tavapärasest näomaskist SARS-CoV-2 vastu kaitseks ei piisa.

Otsus tugines Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi meditsiinilise mikrobioökoloogia professor Reet Mändari teadmisele antud viiruse nakkusohtlikkuse kohta. Professor Mändar toonitas, et tegemist on agressiivselt leviva infektsiooniga, kus nakkuse edasi kandumiseks piisab 15 minutilisest viibimisest 1,5 meetri kaugusel nakkuskandjast. Viirusesse nakatuvus on kõige suurem nädal enne ja nädal pärast sümptomite ilmnemist. Seega meie ei tea, milline patsient on nakatunud, mistõttu me peame igasse patsienti suhtuma kui potentsiaalsesse nakkuskandjasse.

Sellest tulenevalt näeb EHL juhatus vajadust astuda radikaalseid samme nakatumise vältimiseks ja eelkõige hambaraviasutustes töötavate inimeste tervise kaitsmiseks. Juhatuse hinnangul on koheselt vajalik peatada plaanilise hambaraviteenuse osutamine esialgu kaheks nädalaks, mille järel võib osutuda vajalikuks pikendada töökatkestusi ka tulevikus kahe nädala kaupa.

Loodame, et mõistate tekkinud olukorras, kui oluline on peatada nakkuse levik ja mitte ohustada ennast, töökaaslasi ja patsiente. Mida kindlamalt ja radikaalsemalt tegutseme, seda kiiremini saame kriisist üle.