Hambaarstid tunnustavad valitsust otsuse eest panna hambaravihüvitis patsiendiga kaasas käima

Eesti Hambaarstide Liit tunnustab ametisse astunud valitsust selle eest, et koalitsioonileppes on selgesõnaliselt otsustatud muuta patsiente diskrimineeriv täiskasvanute hambaravikorraldus nii, et hüvitis käiks patsiendiga kaasas. See annab patsiendile õiguse saada hüvitisest osa ka oma hambaarsti juures.

„Meil on heameel, et uus valitsus on keeranud näo patsiendi poole. Uus koalitsioon on lubanud teha hüvitise patsiendiga kaasaskäivaks. Täna täiskasvanutele kehtiv 40-eurone hambaravihüvitis, millest saavad osa ainult need patsiendid, kes külastavad vaid Haigekassaga spetsiifilise hindu piirava lepingu sõlminud kliinikuid, välistab Tallinnas kahe kolmandiku patsientide jaoks hüvitise kasutamise võimaluse. Poliitika, mis oli mõeldud hambaravi kulu vähendamiseks, paradoksaalselt hoopis tõstis hindu maapiirkondades. Tallinnas ja maakonnakeskustes, kus kliinikute kulubaasist moodustavad suure enamuse arstide ja õdede töötasud, on Haigekassa plaanimajandus vastunäidustatud,“ ütles Eesti Hambaarstide Liidu president Marek Vink.

Hambaarstid soovivad, et valitsus ja sotsiaalminister Tanel Kiik seisaksid hea selle eest, et lubadusele riigieelarvestrateegias ka kate leitaks.

„Pole saladus, et uut valitsust on juba proovitud hirmutada – kui te hüvitise kättesaadavust parandate, siis tähendab see ka suuremat kulu. See on kaunis küüniline ja reedab teadmise, et tänane süsteem kujundatigi patsiente diskrimineerima ja tehti arvestusega, et enamik patsiente sellest osa ei saaks. Oleme valmis hambaarstidega kaasa mõtlema, milline lahendus teeniks kõige paremini tervishoiu ja patsientide huve. Hästi toimiva lahenduse leidmiseks ei pea kaugelt otsima – eakate proteesihüvitis toimib tänagi just nii, nagu uus valitsus täiskasvanute hambaravihüvitise osas sooviks – valitsus on kehtestanud hüvitise piirmäära ja raha liigub koos patsiendiga. Eestis on üle 1200 hambaarsti ja selles konkurentsis tagatakse teenuse täielik kättesaadavus üle kogu Eesti – erinevalt läbikukkunud piirhindadega täiskasvanute hambaravihüvitisest,“ lõpetas Vink.

Iga neljas eriarst Eestis on hambaarst. Eestis on ca 600 teenusepakkujat; 95,5 hambaarstiga 100 000 elaniku kohta on Eesti Euroopa Liidus viiendal kohal ning 1,41 visiidiga aastas ühe elaniku kohta oleme samuti ELis viiendal kohal. Hambaravis on tänu toimivale konkurentsile ja riigi sekkumise puudumiseta võimalik ravijärjekordadeta endale sobiva hinna ja kvaliteediga teenusepakkuja leida ning kvaliteedi näitajatelt on Eesti hambaravi Euroopa absoluutses tipus.

Marek Vink

EHL president