Reet Mändari toetuskiri Eesti Hambaarstide Liidule töö ümberkorraldamiseks kriisiperioodil

Seoses uue koroonaviiruse SARS-CoV-2 järjest kasvava levikuga on viimastel päevadel minult töö ohutu korraldamise osas nõu küsinud Eestis töötavad hambaarstid.

Mikrobioloogina näen ümberkorralduste järele suurt vajadust, mis on väga oluline nii patsientide kui hambaravipersonali kaitsmiseks nakkuse eest.

Tuginedes teiste riikide statistikale põeb enamik nakatunuid haiguse läbi kergelt või mõõdukate sümptomitega. Ligikaudu 10-20% nakatunutest põeb haigust raskelt ning osa neist sureb. Praeguse seisuga ei ole väga hästi teada, millistel patsientidel ülirasked juhud tekivad – ligi kolmandikul surnutest ei ole olnud kaasnevaid haigusi ning mitte kõik neist ei olnud ka eakad.

Kuna hambaarst ning tema abiline on patsiendiga hambaravi ajal lähikontaktis, siis turvaline hambaravi praeguses epidemioloogilises olukorras eeldab kõrge turvalisusega kaitsevahendite (respiraatorid, kaitseprillid, kaitseriietus) kasutamist.

Kuna selliseid vahendeid hambaravi personali jaoks praegu napib, siis näen vajadust plaaniline hambaravi katkestada. Säilima peab erakorraline hambaravi, mis minu nägemuses tuleks koondada suuremates linnades üksikutesse keskustesse, kuhu on vajalik rajada kõrgendatud turvameetmetega ning erivarustusega hambaravi esmaabi korraldus.

Praegused turvameetmed hambaravis, mis on suunatud eelkõige verega ja muude kehasekreetidega edasikanduvate nakkuste (sh B-hepatiit ja HIV) vältimiseks, ei ole efektiivsed õhu kaudu leviva nakkuse, nagu seda on SARS-CoV-2, vältimiseks. Samuti ei sobi selles olukorras kasutamiseks tavaolukorras kasutatavad näomaskid.

Toetan Eesti hambaarstide algatust nakkuse leviku aeglustamiseks. See on meie kõigi ühine huvi, et vältida haigestunute plahvatuslikku kasvu, mille puhul korraga paljud inimesed vajaksid hospitaliseerimist ja osa neist intensiivravi.

Reet Mändar
TÜ Bio- ja siirdemeditsiini instituudi mikrobioloogia osakond Meditsiinilise mikroobiökoloogia professor