Ülemaailmne Hambaarstide Liit tunnustas Suukooli hambahaiguste ennetustegevust auhinnaga Smile Award.

Suukooli uudised

Toimunud on midagi väga rõõmustavat! Ülemaailmne Hambaarstide Liit (FDI World Dental Federation) tunnustas Suukooli hambahaiguste ennetustegevust auhinnaga Smile Award. 

Pildil: Ülemaailmse Hambaarstide Liidu president dr Kathryn Kell (punase jakiga) andis auhinna üle Eesti Hambaarstide Liidu presidendile Marek Vingile ja Suukooli eestvedajatele Anastassia Kuldmaale ja Kati Valdile.

Lisaks ülemaailmsele tunnustusele sai Eesti Haigekassa ja Eesti Hambaarstide Liidu ühine projekt Suukool ka auhinnaraha 5000 Šveitsi franki ennetustegevuse edendamiseks. Auhind anti üle FDI konverentsil, mis toimus sel aastal San Franciscos.

Auhinnaga Smile Award tunnustatakse kord aastas hambaarstide liitu, mis edendab enda asukohariigi laste suutervist ja korraldab tegevusi, millesse on kaasatud suur osa ühiskonnast.   2018 aasta oktoobris alanud Suukooli lasteaialastele suunatud kampaanias „Hambad puhtaks“ osales iga kuues Eesti lasteaialaps ehk üle 11 000 lapse. Kampaania eesmärk oli rõhutada hambapesu olulisust. 574 lasteiarühma õpetajad tuletasid iga päev lastele meelde, et hambaid on vaja pesta nii õhtul kui ka hommikul. Teiste riikide esindajad küsisid, kuidas meil õnnestus saavutada nii suur õpetajate osavõtt. Leidsime, et järelikult teevad meie õpetajad tööd südamega ja mõistavad, et nende autoriteet aitab mõjutada ka laste käitumist.

Täname kõiki õpetajaid, kes kampaaniast osa võtsid ja aitasid sõnumit lasteni viia. Täname ka hambaarste, hügieniste ja kõiki, kes meid toetavad ja aitavad hammaste tervena hoidmise sõnumit levitada.

Konverentsilt jäi kõlama fakt, et hinnanguliselt on üle maailma 3,9 miljardil inimesel hambaaugud. Seda probleemi ei saa lahendada puurides ja täidiseid pannes. Lahendus on ennetus. Huvitav ja lohutav oli kuulda, et nii Portugalis, Hiinas, Inglismaal kui ka USA-s esinevad üldjoontes samasugused probleemid hambahaiguste profülaktikaga. Seda ei mõjuta riigi arengutase või kaariese esinemise sagedus.

Konverentsil pakuti välja, et võiks saata hambaarstitudengeid rohkem lasteaedadesse ja koolidesse rääkima. Selle eesmärk on saavutada kontakt inimeste ja nende probleemidega. Sellest õppeaastast ongi suukoolil Tartu Ülikoolis oma valikaine. Hambaarstiüliõpilaste Liit tegi oma profülaktikarühmaga suurepärast ja aktiivset ennetustööd, käies hammaste hooldamisest rääkimas lasteaedades. Tahame neid kiita, suunata ja anda tänutäheks ka ühe ainepunkti.

Unistame, et laulupeole jõuaks Suukooli hambapesulaul ehk Eesti esimene ametlik hambapesulaul (koos videoga). Laulu autor ja esitaja on Stig Rästa. Laulu on võimalik kuulata nii suukool.ee veebilehel, Facebookis kui ka Youtube’is.

Kati Vald

 

Pildil: Suukoolile elasid kaasa ka Tartu Ülikooli professor Mare Saag (paremal) ja hambaarst, Euroopa Hambaarstide Nõukogu asepresident ning e-tervise töörühma juht Euroopa Hambaarstide Nõukogus Piret Väli.

Pildil: Stig Rästa ja usinad hambapesijad, kes pesid võttepäeva jooksul väga palju kordi hambaid.

Pildil: Kati Vald ja lapsed. Kuna hambapesulaulu videosse mõtlesime liigutusi välja koos lastega, siis oli võttepäev lõbus!