Hambaarsti roll norskamise ja uneapnoe ravis

Toimumisaeg: 24. oktoober 2019, kell 13.00-17.00
Toimumiskoht:Tallinna 4 Kliiniku koolituskeskus, Lelle 24, (11 korrus)
Lektorid:

Epp Pool – kõrva-nina-kurguarst ja kõrva-nina-kurgukirurg

Malle Veering – hambaarst

Andres Köster – müofunktsionaalne terapeut, Voice Massage teraapia spetsialist

Korraldaja:4 Kliinik (Pea ja Kaelakirurgia OÜ)
Osavõtutasu:45€
 Kirjeldus: Maht: 4TP
Registreerumine:REGISTREERUMISEKS saatke palun koolituse nimi ja kuupäev, oma nimi, isikukood, kontakttelefon, töökoht, amet ja arve maksja andmed aadressile koolitus@4kliinik.ee.

*Teie isikuandmeid kasutatakse ja töödeldakse vastavalt isikuandmete kaitse üldmäärusele. Lisainfot Pea- Ja Kaelakirurgia OÜ privaatsuspoliitika kohta leiate SIIT

Unehäireid esineb inimestel väga sageli ning teadlikkus unehäiretega kaasuvate probleemide osas tõuseb. Siiski ei tea paljud unetud, et vähene magamine, sagedased öised ärkamised, päevane väsimus ja tukastamine päeval võib viidata tõsisematele probleemidele. Avastamata ja ravimata kroonilised unehäired suurendavad hüpertooniatõve, diabeedi, müokardi infarkti ja ajuinfarkti riski ning liiklus- ja tööõnnetuste riski. Unehäired mõjutavad negatiivselt nii tööviljakust kui ka sotsiaalseid- ja peresuhteid.

Kõige sagedasemaks unehäireks on uneaegne hingamishäire, millega kaasneb tihti uneaegne norskamine. Pidev vibratsioon neelu tasandil võib põhjustada kudede muutusi, hüpertroofiat, mida on ka esmasel vaatlusel võimalik tuvastada.

Meie koolituse eesmärgiks on tutvustada hambaarstidele erinevaid unehäireid. Lähemalt peatume öiste hingamishäirete, uneapnoe ja norskamise juures, kuidas see tekib ning mida see põhjustab.  Kirjeldame, milliseid anatoomilisi muutusi võib hambaarst patsiendi juures märgata öiste hingamishäirete esinemisel ning kellel võiks kahtlustada uneapnoe olemasolu. Kuna öiseid hingamishäireid on võimalik diagnoosida enamasti ainult uneuuringuga, siis tutvustame uneuuringute võimalusi, läbiviimist ning saadava informatsiooni käsitlust.

Öise hingamisteede obstruktsiooni tekke tasemed võivad olla erinevad ning seetõttu on tihti vajalik kindlatele patsientidele teostada ka DISE (drug induced sleep endoscopy) uuring. Kirjeldame loengus selle uuringu vajalikkust, teostust ning saadud tulemusi.

Uneaegsete hingamishäirete ravivõimalused on erinevad. Kasutusel on CPAP (continuous positive airway pressure) aparaadid, suusisesed seadmed alalõua ettepoole toomiseks, kirurgilised võtted, müofunktsionaalne teraapia  ning veel mitmed meetodid une kvaliteedi parandamiseks ja hingamisteede obstruktsiooni vähendamiseks une ajal. Loengu käigus tutvustame kõiki uneaegsete hingamishäirete ravivõimalusi lähemalt ning selgitame, millistel patsientidel saab neid kasutada ning milliste ravimeetodite puhul saame teha koostööd hambaarstidega.

Kokkuvõttes soovime selgitada, et uneaegsete hingamishäirete diagnostika, käsitlus ja ravi on meeskonnatöö, millesse on kaasatud väga erinevate erialade esindajad ning nendevaheline koostöö on hea ravitulemuse saavutamiseks väga oluline.

KAVA:

13.00-14.20- drEpp Pool – sagedamini esinevad unehäired, öised hingamishäired, lähemalt uneapnoest ja norskamisest. Suu ja neelu anatoomia, mida saab hambaarst tähele panna uneapnoe kahtlusega patsiendil. Uneaegsete hingamishäirete diagnoosimismeetodid, PG/PSG uuring. Mis informatsiooni annab DISE-uuring ning millistel patsientidel võiks seda   kasutada? Uneaegsete hingamishäirete ravimeetodid, kirurgiline ravi, CPAP-aparaat.

14.20-14.40 kohvipaus

14.40- 15.30 dr Malle Veering – Mis seade on MRD (Mandibular Repositioning Device)? Kellele näidustatud?  Uneapnoe ravi suusisese seadmega. Hambaarst, kui oluline vahelüli enne suusisese seadme kasutamist. Suuhügieen MRD seadme kasutamisel

15.30-15.50-  kohvipaus

15.50- 16.40 – Andres Köster-Müofunktsionaalse teraapia roll uneapnoega patsiendi ravis

16.40-17.00–  küsimused, arutelu