Dr Maciej Mikolajczyk: Esihamba trauma ravi. Juureravi kõverates kanalites, Tallinn

Toimumisaeg:21. november 2025- 2 töötuba
Toimumiskoht:Prodent/ProImplant koolitusklass, Türi 10c, Tallinn
Lektor: Dr Maciej Mikolajczyk (koolitus inglise keeles)
Korraldaja:Prodent OÜ
Osavõtutasu:100 Eur + km (1 töötoa hind)
Maht:4 TP
Registreerumine:https://www.prodent.ee/dr-maciej-mikolajczyk-esihamba-trauma-ravi-juureravi-koverates-kanalites-21-11-2025/
Kontakt: prodent@prodent.ee, +372 6 565 982

 

Täiuslik juureravi on alles algus – mitte ühe hamba ellujäämise lõpp suus. Isegi ZEN (või Flex) töörežiimis. Postendodontiline taastamine on sama oluline kui juurekanalite täidise kvaliteet – mõned uuringud väidavad isegi, et veelgi olulisem.

Pärast juureravi on võimalik rakendada mitmeid erinevaid taastamisviise – alates lihtsast komposiitrestauratsioonist ja endokroonist kuni klaaskiust tugipost/panusega taastamiseni või klassikalise krooniga proteesimiseni. Valik sõltub hamba tüübist, allesjäänud hambakoe hulgast ja konkreetsest kliinilisest olukorrast patsiendi suus.

Olenemata valitud ravimeetodist on eduka tulemuse saavutamiseks ülioluline täpselt järgida õigeid töövõtteid ja kasutada sobivaid kvaliteetseid materjale. Me võime hambaarstidena sellega nõustuda või mitte, kuid meie patsientide jaoks on niinimetatud „ilu tsoon“ ehk esihammaste piirkond kõige olulisem. Seetõttu peab just selles piirkonnas tehtav taastamine olema vastupidav ja esteetiliselt veatu.

Seda on võimalik saavutada läbi hoolika materjalide valiku ning põhjalike teadmiste kaudu klaaskiust, komposiitidest ja keraamika adhesiivtehnikatest. Koolitus põhineb tõenduspõhisel hambaravil (Evidence Based Dentistry) ning ka lektori aastakümnetepikkusel praktilisel kogemusel – eriti juhtudel, kus esihamba taastamine on vajalik trauma tõttu. Sageli on sellised juhtumid seotud ka patsiendi psühholoogilise traumaga, kui kaua kestma pidanud esihamba restauratsioon ebaõnnestub just elu kõige ebasobivamal hetkel.

Koolituse käigus õpib ja harjutab iga osaleja kliiniliselt, kuidas:

  • teostada kohene ja esteetiliselt veenev taastamine murtud esihambale patsiendi rahuloluks
  • ette valmistada juurekanal klaaskiust tugiposti jaoks viisil, mis tagab parima siduse
  • valida õige kujuga, pikkuse ja diameetriga klaaskiust post erinevate kliiniliste olukordade jaoks
  • määrata sobivaimad adhesiivmaterjalid planeeritud taastamisprotseduurideks
  • saavutada maksimaalne adhesioon tugiposti tsementeerimise käigus
  • luua könt-tihvtpanus, mis kestab kaua ja võimaldab erinevaid proteetilisi lahendusi

Endodontiline ravi on üks keerulisemaid etappe hambaarsti igapäevatöös. Juurekanalite ultra-kompleksne anatoomia koos piiratud ligipääsetavuse ja visuaalse kontrolli puudumisega kanali ettevalmistamisel muudab selle raviosa eriti altiks ebaõnnestumistele. Kuigi me kardame enim instrumentide mehaanilist murdumist, on meie tegelikuks „vaenlaseks“ ledži ehk kunstliku sammukese teke kõveras juurekanalis – sest see juhtub üsna tihti.

Kuna ennetus on kõige olulisem, peame oskama ledži tekkimist vältida ja olema valmis sellest vajadusel ka mööduma. Selliste oskuste praktiline treenimine on kriitilise tähtsusega, sest ilma eelneva virtuaalse väljaõppeta on reaalsetes kliinilistes olukordades keeruline korrektselt toimida. Just sellele ongi käesolev koolitus pühendatud.

Koolituse käigus õpib ja harjutab iga osaleja kliiniliselt, kuidas:

  • ette valmistada hambakrooni ja juurekanali suue viisil, mis lihtsustab edasist endodontilist ravi
  • vältida ledži teket endodontilise ravi kõige keerulisemas etapis – tööpikkuse määramisel
  • töötada kõverates kanalites, minimeerides igas etapis ledži tekkimise riski
  • toime tulla ledžidega, mis on tekitatud enne meie ravi mõne teise hambaarsti poolt
  • lahendada ledži probleem juuretäidise (guttaperka) eemaldamisel endodontilise ümberravi käigus
  • tagada kõverate kanalite korrektne ettevalmistus ja sobiv obturatsioon

Dr. Mikolajczyk on vanem assistent Poolas Łódźi Meditsiiniülikooli hambaravi ingliskeelses õppeosas. Ta töötab oma erapraksises Łódźis ning on spetsialiseerunud hammaste esteetilistele rekonstruktsioonidele. Lisaks peab ta loenguid mitmetes Euroopa riikides. Ta on olnud esineja paljudel konverentsidel ja töötubades, mis keskenduvad minimaalselt invasiivsetele tehnikatele hambaproteesimises, ergonoomikas, taastavas hambaravis ja endodontilises ravis nii Poolas kui ka mujal.Ta on lõpetanud Łódźi Meditsiiniülikooli hambaraviosakonna. On mitme minimaalselt invasiivset proteesimise ja traumatoloogia käsitleva teadustöö autor ja kaasautor. Oma doktorikraadi kaitses ta 2008. aastal tööga „Osooni mõju hindamine kaariesebakteritega nakatunud dentiinile“.Ta õpetab inglise keeles välistudengeid Łódźi Meditsiiniülikooli hambaraviosakonnas. Aastatel 2010–2012 oli ta ajakirja „Forum Dentysty Praktyka“ poolt korraldatud rahvusvahelise haridusprogrammi teaduslik juht ja lektor. Alates 2013. aastast on ta haridusliku väljaandesarja „Endodoncja w praktyce gabinetu“ („Endodontia hambaravipraktikas“) peatoimetaja. Samuti kuulub ta ajakirja „Cosmetic Dentistry Beauty and Science“ teadusnõukogusse.