Aprill-aprill!

EHL president EHK juhatusse

Suurendamaks suutervisealast kompetentsi ja rõhutamaks eriala tähtsust, otsustas Eesti Haigekassa alates 1. aprillist oma juhatusse valdkonna eksperdiks kaasata hambaarstide liidu presidendi dr Marek Vinki.

“See on igati loogiline otsus”, kinnitas fakti EHK juhatuse esimees Rain Laane.  “Suupiirkonna eriarstid ehk stomatoloogid moodustavad ju Eesti arstkonnast tervelt 29% olles niimoodi meie tervishoiusüsteemi kõige suuremad mõjutajad”.

Laane jätkas: “Hambaravivaldkonna turu mahuks, mis on suuresti lükatud täiskasvanud inimese enda kanda, hinnatakse Eestis 120 miljonile eurole, mis haigekassa 1,2 miljardilist eelarvet vaadates moodustab praegu eriaala olulisust arvestades ebaproportsionaalselt väikese osa. Kavas on juba lähitulevikus suutervise rahastust kasvatada 29% eelarvest, mis oleks proportsioonis valdkonna tähtsusega.”  

Nüüd ongi uue EHK juhatuse liiikme määramise järel oodata meditsiinisüsteemis kevadtormi. Esimese asjana lubab Marek Vink reorganiseerida hambaravi valdkonna rahastuse põhimõtted. Täna sunnib süsteemi loogika arsti hammast remontima ja nii puudub igasugune motivatsioon patsienti tervena hoida. Dr Vinki ellukutsutava reformi tulemusel hakkab haigekassa hambaravi rahastama pearaha kaudu. Kõigi osapoolte suhtes on rentaabel kalli hambatäidise asetamist vältida. Arstile jääb kätte seda rohkem riigi poolt makstavat pearaha, mida vähem ta kalleid restauratiivseid protseduure teeb ehk mida tervemana ta patsiendi hoiab.

Kui praegu kulub haiguste ennetamisele umbes 1% EHK eelarvest, siis alates 1. aprillist tõuseb see 10%ni. Lihtne matemaatika näitab, kuidas iga kroonilise haiguse ennetusse investeeritud euro end kümmekonna aasta möödudes mitmekordselt tagasi toob. Piloodina alustatakse just suu tervena hoidmisest, sest hambahaigustel on sarnased riskitegurid südameveresoonkonna haiguste, diabeedi, rasvumise ja pahaloomuliste kasvajatega. Juba kümne aasta jooksul tekkiv tohutu sääst võimaldab langetada poole võrra sotsiaalmaksu meditsiiniteenuse rahastamise komponenti. Inimestel ja riigil jääb tänu tervishoiukuludelt säästmisele kätte rohkem raha, mis majanduse elavnemise kaudu aitab lõpuks ka elanikkonna viimasel detsiilil vaesusest välja rabeleda.   

“See on väga hea, et haigekassa värbas oma ridadesse just esihambaarsti”, kommenteeris uudist tervishoiuekspert Peeter Mardna. “Aga nüüd kohe tuleks kohe välja kuulutada konkurss haigekassa juhatusse ka väärika tagahambaarsti leidmiseks.”